Після атаки дронів на Добропілля військовослужбовці з Покровського напрямку резюмують: для Краматорська, Дружківки та Слов’янська це означає початок кінця. Тепер не лишилося примарних надій, що в цих містах можна бути прихованими від окупантського ока або захищеними від їх дронів.
Умови доїзду волонтерів по Покровському району. Фото: Леонід Номерчук
На сьогодні від лінії бойового зіткнення до центру Добропілля, яке 9 липня атакували російські безпілотники, лишається трохи менше як 17 кілометрів. Упродовж того та наступного дня місто пережило навалу ста FPV-дронів — наймасовішої за весь період війни атаку. Після цього в місті була згорнута робота кількох державних закладів, спалений авторинок з машинами, які там продавалися, а місцеві з пораненнями та гострою реакцією на стрес почали більш серйозно дивитися в бік евакуації з Добропілля.
Військовослужбовці, які несуть службу на Покровському напрямку, зауважують: рішення покинути Донеччину — об'єктивно правильне. Оскільки, враховуючи характер і насиченість обстрілів в регіоні, подібні нальоти очікують і інші міста, які ще донедавна вважалися безпечними. Зокрема, Краматорськ, центральний парк і забудову якого ще в червні атакував російський дрон.
Добропілля після масованої атаки дронів.
Фото зі сторінки «Типове Добропілля»
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Росіяни вдарили по Краматорську з РСЗВ «Торнадо-С»
Нині, на думку військовослужбовців та аналітиків, одна з цілей росіян — вийти на таку відстань, аби їхні дрони на оптоволокні могли безперешкодно нищити логістику та основні шляхи Сил оборони. Від цих безпілотників досі немає протидії, тож і безпеку бійців чи, тим паче. цивільних неможливо забезпечити жодним чином — жодним з існуючих РЕБів.
Враховуючи втрати окупантів, їм критично необхідно вийти на межі Донецької області. Інакше ані підзвітно перед владою рф, ані перед «звичайними росіянами» не буде можливості пояснити причини того, чому стільки вояк були вбиті у спробах захопити чужу територію, каже офіцер Сил оборони з Покровського напрямку. Для реалізації цього плану росіяни залучають та перекидають великі сили з інших напрямків та регіонів, де ведуться бойові дії. Тож очікувати якогось послаблення натиску окупантів на Донеччину — безглуздо.
«На Покровський напрямок зараз закидають велику кількість професійних артилеристів і операторів дронів. Тут це основна нищівна сила, яка завдає нам великих втрат, і по той бік це розуміють. Піхоту сюди також кидають, але про її якість нічого хорошого не скажу — це від початку майбутні 200-ті, про що знають і вони самі, і командири, які віддають накази про штурми. Час — ціна питання, де цього вояку підіб'ють і затрьохсотять, а через скільки метрів він впаде й буде розкладатися», — пояснює військовослужбовець.
Офіцер СОУ додає, що для здійснення масованих ракетних ударів росіянам все ж необхідно мінімізувати кількість цивільного населення. Тобто зараз точкові удари по цивільній інфраструктурі будуть лише частішати — оскільки ворогам потрібно мати менше цілей, щоб бити прицільніше. Свій варіант «боротьби» з мирним населенням вони визначили — презентаційні вбивства чи поранення людей, аби це жахало цивільних і ті виїжджали.
Сітки над дорогами до Покровська.
Фото зі сторінки волонтера Леоніда Номерчука
Те, що небо Донеччини перенасичене російськими розвіддронами, FPV, дронами на оптоволокні та іншими видами БпЛА — не секрет уже понад рік, відколи вони почали переймати нашу тактику й навіть перевершили її масово. Однак технічні вдосконалення окупантів відзначають навіть найкращі пілоти у Силах оборони — зважаючи на те, наскільки ювелірно ворогу вдається атакувати наших бійців з повітря, лишаючись при цьому часто непоміченими.
«Зараз орки нас атакують там, де не діставали раніше. Тобто на ділянках, де ми не посунулися, вони змогли покращити свої техзасоби чи методики — і по нам летить більше й прицільніше. Це робота професіоналів», — додає боєць з Покровщини.
При цьому остання атака на Добропілля — один з прикладів такого покращення. Або ж існує інший, чи не гірший, варіант — групи росіян, які непоміченими пройшли повз Сили оборони. Цей варіант ймовірний, каже офіцер Сил оборони, оскільки атаки упродовж кількох днів були наймасовішими — і для військових на 2−3 лінії, і, тим паче, для цивільних.
«Варіантів два. Перший — що це технічне покращення завдяки дронам-маткам. Але вони можуть нести по 2−4 дрони. Тобто все ж 25 маток мали випустити, щоб вони долетіли. Але ж ППО працює. Тому скільки було збито дронів, а скільки було на старті - серйозне питання. За моїми спостереженнями, лише кожен 5−6 дрон, випущений орками, долітає до цілі. А з цього можна зробити припущення, що їх на старті могло бути близько 500.
Інший варіант — що російські дронщики були далеко за лінією переднього краю, на нашій території. Тут заховалися, накопичили дрони й запустили їх. Вони їх випустили (хоча теж питання, в якій тоді кількості на старті вони злітали). Дрони скінчилися — і дронщики, можливо, тепер чекають на підвоз нових партій. Але позиція може так само бути контрольованою ними. Або ж її вже зачистили, і це хороший варіант для нас.
Тому, за моїми припущеннями, це був лише тестовий варіант масованої атаки. Перший, але точно не разовий. Бо тест вдався, його однозначно повторюватимуть", — пояснює військовий.
Слід зауважити, що вчора трасу Краматорськ-Добропілля через Сергіївку офіційно перекрили через збільшення там FPV-дронів. Нині на ній заборонено пересуватися усім цивільним, за чим слідкуватимуть правоохоронці.
Умови життя цивільних у потрощених населених пунктах біля Покровська та Добропілля.
Фото: Леонід Номерчук
Боєць однієї з бригад ЗСУ на псевдо Туарег додає: якщо в останньої безпекової агломерації області ще був час на більш-менш мирне життя, то зараз, після крайньої дронової атаки на Добропілля, ця видимість повністю зникла. Тож найближчим часом мешканцям Слов’янська, Краматорська та Дружківки слід готуватися до нальотів безпілотників, які здебільшого цілитимуть по центральних частинах міста, абсолютно не зважаючи на цивільних.
«Якщо орки змогли просочитися так, щоб атакувати в такій кількості Добропілля, то це означає, що десь був або прорив, або зайшли ДРГ, або ж вони десь ближче, ніж ми думаємо. Після того нальоту ми ще ретельніше все переглядаємо, хоча раніше це здавалося неможливим. І все ж доводиться визнати, що варіантів, чому так сталося, кілька. І кожен гірший за попередній, бо часу в нас обмаль на реакцію або протидію», — розповідає військовослужбовець.
Туарег переконаний, що після того, як Добропілля стало атакованим — це ж чекає й інші прифронтові міста, до яких відстань майже така сама. А це означає, що раптовий наліт дронів потрібно не просто очікувати, а готуватися до нього. Насамперед — цивільним, на яких не зважатимуть росіяни-оператори, коли скерують десятки FPV традиційно в центральні райони, густо забудовані та заселені людьми й дітьми.
«В армії розхідники — це все: машини, запчастини, боєкомплекти. Це для нас. Для орків розхідники — це мирні мешканці, з якими не рахуються. Тобто росіянин бачить, що їде машина — він по ній поцілить дроном. І якщо всередині буде сім'я з дітьми — це їх не хвилює. У своїй статистиці вони і їх зроблять „найманцями“, розвідниками тощо. Тому єдине, що я можу порадити цивільним у Краматорську, Слов’янську чи Дружківці - виїжджати, доки є шанс на безпеку, бо скоро стане запізно. Уже зараз стає гаряче», — наголошує військовий.
Слід зауважити, що місцева влада закликає мешканців Добропілля утриматися від пересування трасою «Добропілля-Краматорськ». Після атаки вздовж дороги стояли численні спалені автомобілі, які стають ціллю для ворожих безпілотників навіть посеред дня.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!