Основні сили рф зосереджуються на двох ділянках фронту — Покровському та Лиманському напрямках на Донеччині, що свідчить про підготовку до можливої літньої наступальної кампанії.
Фото: 93-тя ОМБр Холодний Яр
На Покровському напрямку ворог продовжує атакувати Сили оборони України через те, що намагається виконати завдання, які були поставлені раніше. Але окупанти потрапили у пастку, коли вийшли на позиції, які важко втримати. Про це в ефірі «Еспресо» розповів директор з розвитку інформаційно-консалтингової компанії «Defense Express» Валерій Рябих.
«Спостерігається, що у противника на цьому напрямку не все добре, і він кидає тоді туди найбільші резерви, щоб покращити своє становище. Річ у тім, що те просування усіма силами, яке було, призвело до того, що росіяни потрапили у пастку, коли вийшли на місцину, на якій їм не можна закріпитися. Основною метою було взяття Покровська, тоді б це дало противнику змогу більш впевнено себе тут почувати», — зауважує Валерій Рябих.
Станом на зараз Збройні сили України збільшили власні резерви, що дає можливість припускати, що загарбники будуть відкинуті з тих позицій, які вони зараз займають.
«Наразі противник має всі шанси бути відкинутим або бути змушеним відійти на більш вигідні позиції, які знаходяться значно східніше, що пов’язано з існуючим рельєфом на цьому напрямку. Ну і в цілому відмічається, що противник продовжує здійснювати штурми. Але саме на східному напрямку Сили оборони тримаються внаслідок нарощування безпілотної частини, що дозволяє створювати так звані „kill zone“ і стримувати противника», — каже директор інформаційно-консалтингової компанії.
Внаслідок цього противник намагається відповідати штурмами на мопедах і мотоциклах, щоб намагатися якомога швидше проходити зону, де є гарантоване ураження з огляду на нарощення потенціалу безпілотних систем у розпорядженні Сил оборони України.
Зауважимо, що тактика окупантів — проста: «пробігти, вколоти, втекти». Про це розповів капітан Олександр Черніченко, старший помічник начальника відділення об'єднаної вогневої підтримки 32-ї окремої механізованої бригади. Однак підрозділи Сил оборони встигають виявляти та знищувати противника ще на підступах. Зараз на ділянці, яку тримає 32 ОМБр, наземних роботизованих платформ противника не зафіксовано. Натомість активно використовуються FPV-дрони. Їх застосовують як для ударів, так і для доставки — їжі, боєприпасів.
Разом з тим військовий експерт Олег Жданов зауважує, що Покровський відтинок — напрямок головного удару, де ворог хоче вийти на перетин трьох кордонів — Запорізької, Дніпропетровської та Донецької областей для подальшого розвитку атак.
«Російське командування, скоріше за все, вважає, що це найкоротший шлях для обходу наших військ на Гуляйпільському та Оріховському напрямках. Удар з північного сходу в напрямку Запоріжжя і відрізання двох наших оперативних напрямків від основних сил. Тому на Покровський вони рвуться з усіх сил. І там найвища бойова активність російських військ», — зауважує Жданов.
Фото: 24 ОМБр імені короля Данила
На Лиманському і Торецькому напрямках, за його словами, російська армія намагається сформувати плацдарми для подальшого охоплення Слов’янсько-Краматорської житлової агломерації.
«Це остання велика житлова агломерація, яка лишилась під нашим контролем. Стосовно Лиманського напрямку, там ситуація хоч і вкрай важка, але більш контрольована з боку наших військ. Нам вдається стримувати противника. А от Торецький напрямок на стику з Покровським — окупанти зараз вздовж траси хочуть висунутися на розвилку доріг, яка йде на Костянтинівку. І головне завдання — просунутися в бік міста, бо тоді Часів Яр опиняється у напівоточенні. Ну і Костянтинівка-Дружківка — це південні ворота Краматорська. Тому вони там так тиснуть», — додає військовий експерт.
Стик оперативних напрямків і різне управління військами там вважається найслабшим місцем, пояснює експерт. Завдяки цьому російській армії вдається просуватися.
Олег Жданов зауважує, що найближчим часом російська армія готуватиметься до літньої кампанії. Водночас сьогодні ворог намагається тримати високий рівень бойової активності - до 200 бойових зіткнень на добу. Також слід очікувати, що влітку буде підходити до завершення прихована мобілізація в росії, яка зараз триває під виглядом чергового призову.
«Я думаю, що десь на червень-липень вони готують наступальну операцію і, скоріше за все, вона буде саме з цих плацдармів. Від Лимана, із Лиманського напрямку і з Краматорського чи Покровського напрямку. Саме з метою охоплення та подальшого захоплення Славянсько-Краматорської агломерації», — додає Олег Жданов.
Водночас, на його думку, інтенсивність боїв під час літньої кампанії буде ще більшою. Адже сьогодні ми не бачимо на фронті новітніх зразків російської техніки, яку вони продовжують виробляти.
«Є відремонтована, є відновлена техніка. Її доволі мало, вони рідко її використовують. Іноді бувають епізоди, коли росіяни можуть масовано застосувати техніку — 20, 30, іноді навіть 40 зразків. А от новітньої техніки немає. Вони ж виробляють до 90 танків Т-90 на рік. Але їх немає на полі бою. Я так розумію, що росіяни готують якесь угруповання на літню кампанію. І там, скоріше за все, намагатимуться прорвати нашу оборону. А щоб це зробити, потрібно буде щось серйозніше, чим те, що є на сьогоднішні у них на фронті», — каже експерт.
Фото: 28 ОМБр ім. Лицарів Зимового Походу
Додамо, що росіяни на Лиманському напрямку не припиняють спроб штурмувати українські позиції, вдаючись до нових тактичних хитрощів — від використання сумнівних «антитепловізійних» плащів до масового застосування мотоциклів для перекидання піхоти. Про це в ефірі «Армія TV» розповів військовослужбовець Національної гвардії України Андрій Отченаш. Тепер, за його словами, окупанти лізуть в атаку в чорних «антидронових» пакетах.
«Певний час після виходу з бліндажа плащ їм і справді допомагає. Але потім — сам починає грітись. І в тепловізор ти просто бачиш, як три гарячі прямокутники повзуть полем. Кумедно настільки, що хочеться підійти й дати грамоту за креатив».
Ще одна ознака змін — відносне згортання артилерійської підтримки у ворога. Натомість — масове застосування FPV-дронів і «скидів». Але й тут перевага на боці оборонців.
Разом з тим речник оперативно-тактичного угруповання «Луганськ» Дмитро Запорожець зауважив, що на Торецький напрямок долучилися підрозділи БПЛА, які активніше, ніж раніше, намагаються знищити весь автотранспорт, що рухається на цьому відтинку.
«В напрямку населеного пункту Диліївка і в напрямку Торецька збільшилась ворожа активність застосування FPV-дронів, багато транспорту», — уточнив речник ОТУ.
Він також додав, що ворогу, на жаль, вдається знищувати українську техніку.
«На жаль, ворогу вдається знищити той транспорт, який ми використовуємо для підвезення БК, особового складу. Тобто в нашому групуванні це виклик — знайти особовий склад і знищувати його, або ж знищувати технічну частину. Тобто якісь антени, командні пункти управління таких груп, які використовує противник для використання БПЛА. Це основна на сьогоднішні задача», — зауважив Запорожець.
Зауважимо, що уздовж лінії бойового зіткнення російські війська завдають 100 авіаударів щодня і понад 200 КАБів щодоби — таку статистику опублікувала сьогодні Нацгвардія України. Крім того, також застосовує дрони-камікадзе (понад 3000 одиниць за тиждень). Водночас застосування бронетехніки залишається обмеженим: у квітні ворог втратив 227 танків, що є нижчим показником порівняно з піковими місяцями 2024 року.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!