За два роки розслідувань кримінальні справи чотирьох зрадників-посадовців зі Сходу так і не отримали вирок суду.
Посадовці Донеччини й Луганщини, які добровільно перейшли на бік російських окупантів/ колаж "Вчасно"
В Україні щонайменше 18 голів громад мають відкриті провадження щодо злочинів проти нацбезпеки. П’ятеро з них уже отримали обвинувальні вироки суду, а щодо десяти осіб розгляд справ триває. Найбільше серед них представників ОПЗЖ та самовисуванців, пише «Рух Чесно».
Зокрема відомо, що у березні 2022 року Луганська обласна прокуратура почала кримінальні провадження щодо голови Марківської громади Ігоря Дзюби та голови Мілового Олега Савченка щодо ймовірної держзради. За два роки ці справи так і не передали до суду.
За даними прокуратури відомо, що голови територіальних громад умисно вчинили та продовжують вчиняти дії, спрямовані на шкоду суверенітету, територіальній цілісності, недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України. Представники влади перейшли на бік країни-агресора та в умовах воєнного стану надали представникам рф допомогу в проведенні підривної діяльності проти України.
Що відомо про Ігоря Дзюбу?
З грудня 1997 року по квітень 2006 року працював інженером СТОВ «Україна». У 2006 році був обраний головою Марківської селищної ради. На даній посаді перебував до березня 2018 року.
У 2010 році був обраним депутатом Марківської районної ради та головою Марківської селищної ради від КПУ. У 2015 році отримав посаду селищного голови Марківської ОТГ. У 2020 році балотувався до Старобільської районної ради від партії «Слуга Народу».
1 березня 2022 року Луганська обласна прокуратура розпочала кримінальні провадження за фактом державної зради.
Напередодні у ЗМІ з’явився пост — звернення Дзюби, де він дякує росії за об'єднання Луганської області. Зазначалось, що щоб змусити голову «зустрічати» окупантів, його дітей ніби то могли взяти у заручники.
Ігор Дзюба
Що відомо про Олега Савченка?
З 2001 року став керівником Міловської районної організації Партії регіонів. У 2006 році балотувався до парламенту від Партії регіонів. У 2010 році був обраний до Луганської обласної ради від Партії регіонів. На момент балотування був головою Міловської державної райадміністрації.
1 березня 2022 року Луганська обласна прокуратура розпочала кримінальні провадження за фактом державної зради. В повідомлені зазначається, що голова перейшов на бік окупантів та надавав представникам рф допомогу в проведенні підривної діяльності проти України.
Факт зради підтвердив і голова Луганської ОДА (ОВА) Сергій Гайдай.
Олег Савченко
Крім цих фігурантів, обвинувальні вироки отримав й голова Рубіжного Сергій Хортів. Його визнали винними у державній зраді та колабораційній діяльності. Він отримав покарання у вигляді 10 років позбавлення волі. Наразі він оголошений у розшук.
Що відомо про Сергія Хортіва?
Нещодавно ексочільник міста Рубіжне отримав нову підозру у за колаборацію з російськими окупантами на підставі нових фактів. Про це повідомила Луганська обласна прокуратура на сайті.
«Ексміський голова Рубіжного, який фактично самоусунувшись від виконання своїх повноважень, добровільно обійняв аналогічну посаду вже при окупантах навесні 2022 року. А за результатами вересневих виборів 2023 року його було обрано «головою муніципального утворення міський округ місто Рубіжне ЛНР», — йдеться у повідомленні прокуратури.
Разом з цим відомо, що Сергій Хортів на посаду міського голови був обраний у жовтні 2020 року. Він балотувався на цю посаду від політичної партії «Наш край». З 2015 по 2020 рік він також обіймав посаду міського голови, на яку був обраний від опозиційного блоку.
У 2014 році голосував за «звернення» Луганської обласної ради щодо права закликати російські війська в Україну «для захисту Донбасу від київської хунти».
22 травня 2014 брав участь у блокуванні української військової техніки у Рубіжному, коли бойовики розстріляли українських військовослужбовців.
Після звільнення Рубіжного від терористичних угруповань «лнр», залишився у місті, поширював проросійські настрої та вів пропаганду на користь так званої «лнр», а також займався саботажем.
Після початку повномасштабного вторгнення рф в Україну міський голова Рубіжного самоусунувся від виконання своїх обов’язків.
За інформацією начальника Рубіжанської МВА Андрія Юрченка, Хотрів перебуває в окупованому Рубіжному.
Сергій Хортів
Альберт Зінченко — ще один голова, який підтримав росіян. Він був очільником Станично-Луганської селищної громади, який перейшов на бік ворога та добровільно зайняв посади в органах місцевого самоврядування.
27 серпня 2022 року СБУ повідомила про підозру Зінченку у держзраді та його заступникам. Вони вирішили «залишити» свої посади і при окупаційному режимі.
Пішовши на угоду з ворогом, колаборанти не тільки добровільно очолили фейкову «адміністрацію Станично-Луганського району лнр», а й всіляко намагаються довести свою лояльність.
Встановлено, що, вдаючись до тиску, обману та маніпуляцій, вони змушують місцевих мешканців працювати на окупантів, регулярно проводять агітаційну роботу та закликають підтримувати дії агресора.
Що відомо про Альберта Зінченка?
У 2020 році він був обраним головою Станично-Луганської селищної громади. Перейшовши на бік росіян в інтерв'ю російським ЗМІ він зазначив, що жителі Станиці-Луганської звільнені від київських силовиків і підтримують перехід в «лнр».
Попередньо з’явилося відео домовленостей з головою «лнр».
А вже 2 березня 2022 року Спеціалізована прокуратура розпочала розслідування стосовно голови за фактом державної зради.
Альберт Зінченко
Ще один фігурант який отримав підозру у держзраді - колишній мер Святогірська Володимир Бандура.
Слідчі вже завершили розслідування двох справ, його підозрюють у державній зраді та співпраці з окупантами, а також корупції під час реконструкції дитячого садочку. Йому загрожує до 12 років в’язниці. Про це повідомляє Державне бюро розслідувань.
«У 2020 році Святогірською міською радою укладено договір з будівельним підприємством щодо реконструкції єдиного у громаді дитячого садочку. Будівництво у підсумку не було завершене, проте акти приймання виконаних робіт, які підписав міський голова, містили неправдиві дані про повне виконання угоди», — йдеться у повідомленні.
У ДБР додали, що з бюджету на рахунок будівельної компанії були перераховані зайвих 3 млн грн.
Також завершено розслідування державної зради ексмера. За матеріалами справи, чоловік добровільно прийняв пропозицію обійняти посаду «голови окупаційної адміністрації Святогірська».
Під час деокупації міста обвинувачений втік на тимчасово непідконтрольну територію України, додали у відомстві.
Раніше був накладений арешт на майно колишнього мера Святогірська загальною вартістю понад 12 млн грн. Суд арештував його квартиру в Києві, нежитлове приміщення та земельну ділянку у Харківській області.
Що відомо про Володимира Бандуру?
На місцевих виборах 25 жовтня 2020 року міським головою Святогірська обрали Володимира Бандуру, який балотувався від політичної партії «Опозиційна платформа — за життя».
Стосовно мера Святогірська до 24 лютого 2022 року було відкрито кримінальне провадження, він розкрадав гроші міста. Про це у червні 2022 року повідомляв голова Донецької ОВА Павло Кириленко.
Чоловік зустрічався з ватажком російської окупаційної адміністрації Пушиліним та відкрито співпрацював з окупантами.
США запровадили санкції проти міського голови Святогірська Володимира Бандури, якого підозрюють у держзраді, йдеться на сайті Міністерства фінансів США.
Володимир Бандура
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!